2024 áprilisában Erzsébetváros Önkormányzata az Európai Unió finanszírozásával a „LIFEBAUHAUSINGEurope” projekt keretében, építészeti ötletpályázatot írt ki a VII. kerületi Bethlen Téri Színház és előkertjének megújítására, a belső terek energetikai korszerűsítésére – írja Erzsébetváros honlapja
Olyan modern, jövőbe mutató alkotást kellett létrehozni, ami tekintettel van a közösségi teret használók igényeire, miközben őrzi a színház hagyományait, szellemiségét, és megfelel a kerület építészeti szabályozásának.
A pályázaton csak 40 év alatti építészek indulhattak. A beérkezett 11 pályaművet júliusban bírálta el a szakértői zsűri. A hivatalos eredményt a kerület polgármestere, Niedermüller Péter hirdette ki a minap a színházban tartott rendezvényen. Az első helyezettek Tóth Krisztián építész és munkatársai lettek, a második helyért járó díjat Kalovecz Ádám és munkatársai, a harmadik díjat a spanyol Victor Pérez Sánchez, madiridi építész és munkatársai vihették haza.
A Bethlen Téri Színház múltja
A Bethlen mozi története az Erzsébetvárosban, Budapesten, gazdag múlttal rendelkezik, amely összefonódik a város kulturális és közösségi életének fejlődésével. A mozi fontos szerepet játszott a helyi közösség számára, és az évtizedek során változatos szerepet töltött be. Az alábbiakban összefoglalom a Bethlen mozi történetének legfontosabb állomásait:
Megnyitás és kezdetek
A Bethlen mozi eredetileg a Bethlen Gábor utca és az István utca találkozásánál, az Erzsébetvárosban nyílt meg, és nevét is a Bethlen Gábor tér után kapta. A mozit az 1920-as években alapították, amikor Budapest kulturális életében jelentős fellendülés volt tapasztalható. Az új mozik megjelenése ekkoriban nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is jellemző volt, hiszen a mozi a szórakozás egyik legnépszerűbb formája lett.
A mozi aranykora
A Bethlen mozi az 1930-as és 1940-es években élte fénykorát, amikor a mozik látogatása igazi közösségi élménynek számított. A filmek megtekintése társadalmi esemény volt, és a mozi fontos találkozóhelyé vált az emberek számára. A Bethlen mozi ebben az időszakban számos népszerű magyar és nemzetközi filmet vetített, és hozzájárult ahhoz, hogy az Erzsébetváros lakói számára elérhetővé tegye a kultúrát és a szórakozást.
A második világháború és az államosítás
A második világháború és az azt követő időszak mélyen érintette Budapestet, így az Erzsébetvárost és a Bethlen mozit is. A háború alatt a városrészt bombatámadások érték, ami a helyi infrastruktúrára és a közösségi terekre is hatással volt. A háború után, a kommunista hatalomátvétellel a mozik, köztük a Bethlen is, állami tulajdonba kerültek. Az 1950-es években a mozikra szigorúbb ideológiai és tartalmi ellenőrzés vonatkozott, és elsősorban a szocialista realizmus szellemében készült filmeket vetítettek.
A rendszerváltás és a mozi bezárása
A Bethlen mozi az 1980-as évekre már nem tudott lépést tartani a változó szórakozási szokásokkal, és a nézőszám fokozatosan csökkent. A televíziók és a videómagnók megjelenésével a mozilátogatás népszerűsége visszaesett, és sok kisebb mozi a fennmaradásért küzdött. A rendszerváltás után, az 1990-es években a mozi végül bezárásra került, mint sok más kisebb budapesti mozi is, amelyek nem tudtak versenyezni a multiplexekkel és a modern szórakozási lehetőségekkel.
Újraéledés és kulturális központ
A Bethlen mozi története azonban nem ért véget a bezárással. A helyi közösség és kulturális szervezetek felismerték a tér kulturális jelentőségét, és az épületet később új funkcióval látták el. A mozi helyén működő Bethlen Téri Színház a színházi és egyéb kulturális események révén folytatja a hagyományokat. A színház ma is fontos szerepet játszik a környék kulturális életében, előadásokkal, koncertekkel és közösségi programokkal.
A Bethlen Téri Színház szerepe ma
A Bethlen Téri Színház a korábbi mozi épületében nemcsak színházi előadásokat, hanem táncelőadásokat, gyermekprogramokat és egyéb kulturális rendezvényeket is szervez. Az épület megújult formában és funkcióval, de megőrizte eredeti küldetését: továbbra is a kultúra és a közösség szolgálatában áll.




A cikket összeállította a Fortepan és az MI segítségével Arold Péter
- Az Értelmi Fogyatékosok Fejlődését Szolgáló Magyar Down Alapítvány
- Budapest és Pest megye lakóit két különleges eseményre hívják meg áprilisban
- Myrtill és a SWINGUISTIQUE
- Esküvőre Dj?
- Az elmúlt két évtized legjobb pillanatait idézi fel a Müpa évfordulós kiállítása