Óbuda Önkormányzata is felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja az új lakártörvény módosítás lehetőségét. Alapvetően a bérleményben eltöltött idővel van a problémájuk, hiszen akár már – a tervezet szerint – néhány hónapos ott lakás után az a lakás árának töredékéért megveheti a benne lakó, Ezzel az várható, hogy az önkormányzatok kezében lévő ingatlanok megvásárlása után, a vételár többszöröséért adhatják tovább.
Mint ismeretes a Budavári Önkormányzat tulajdonában lévő nagy értékű ingatlanok, amelyek ráadásul műemlékvédelem alatt állhatnak, olcsón kerülhetnek a bérlők kezébe, akik között jó néhány kormányközeli publicista, vagy éppen miniszter lakik, illetve bérli. Így könnyen mondható, hogy nekik kedvez a kormány az új módosítással.
További problémájuk, hogy az eddigi bérlakás szociális háló is a múlté, ugyanis az önkormányzatok tulajdonában jó eséllyel nem marad semmi.
25 szakmai szervezet közösen tiltakozik az önkormányzati bérlakásokat érintő törvénymódosítás elfogadása ellen. “A kormány terve, hogy kiárusítsa az önkormányzati bérlakásokat, szétszaggatja a szociális védőhálót”, írják.
Egy kedden benyújtott a törvényjavaslat értelmében, amelyben a lakástörvény módosítását indítványozzák, az önkormányzati lakásokat a bérlők a piaci ár töredékéért, 10,5–30 százalékáért vásárolhatnák meg – azokban az esetekben is, ha történetesen csak tavaly év vége óta élnek a bérlakásban. (Az új szabályozás értelmében ha a vételi jog szempontjából alapul vett bérleti jogviszony legalább 2020. december 31-től fennáll, az önkormányzati és az állami tulajdonú, az ingatlan-nyilvántartásban önálló ingatlanként nyilvántartott lakásra vételi jog illeti meg a bérlőt.)
Ezzel az önkormányzatok számára gyakorlatilag megszűnik a lehetőség, hogy a rászorulók lakhatási gondjain segíteni tudjanak, az önkormányzatibérlakás-szektort lényegében felszámolják.
Aggályos továbbá, hívják fel szakemberek a figyelmet, hogy mivel a törvény nem tiltja, a kedvezményesen vásárolt ingatlanokat jóval magasabb áron, akár a kifizetett összeg többszöröséért adhatják tovább – ez pedig egyértelműen az ingatlanspekulánsoknak, a lakásmaffiának kedvez.
A törvénymódosítás elfogadása ellen 25 szakmai szervezet tiltakozik.
Közleményükben azt írják, az önkormányzati bérlakások rengeteg olyan embernek biztosítanak otthont, akik nem tudnának a piaci áron lakást bérelni. „Ennek a védőhálónak a megszüntetése a legkiszolgáltatottabbaktól veszi el a lehetőséget a méltó lakhatásra, az önkormányzatokat pedig egy olyan eszköztől fosztja meg, amellyel az emberek legalapvetőbb szükségleteit tudják kielégíteni.” A törvényjavaslat „nyílegyenesen a lakhatási válság további elmélyítéséhez vezet”.
„Az önkormányzatibérlakás-szektor megszüntetése szociális válsággal fenyeget. A megfizethető bérlakásokat nem megszüntetni, hanem bővíteni kell, hiszen a lakhatási válságot, hasonlóan más európai országokhoz, a közösségi lakásszektor bővítése enyhítheti” – írják közleményükben. Tiltakoznak a törvény elfogadása ellen, továbbá felszólítják a parlamenti képviselőket, hogy „ne szavazzák meg a közvagyon privatizálását lehetővé tevő, a legszegényebb családokat kiszolgáltatott helyzetbe hozó törvényt”.
Aláíró szervezetek:
- Amnesty International Magyarország
- Autonómia Alapítvány
- A Város Mindenkié csoport
- A Város Mindenkié Pécs csoport
- Civil Kollégium Alapítvány
- C8 Civilek Józsefvárosért Egyesület
- Emberség Erejével Alapítvány
- Esély Labor Egyesület
- Habitat for Humanity Magyarország
- K-Monitor
- Kontúr Közhasznú Egyesület
- Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület
- Menhely Alapítvány
- Nyomtass te is!
- Nyugodt Szív a Lakhatásért Közhasznú Alapítvány
- Ökotárs Alapítvány
- Önállóan lakni – közösségben élni csoport
- Periféria Közpolitikai és Kutatóközpont
- Polgár Alapítvány az Esélyekért
- SZÁD – Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete
- Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SZMME)
- Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)
- Utcajogász Egyesület
- Utcáról Lakásba! Egyesület
- Városkutatás Kft.